Virus Zika ogroža prebivalce po vsem svetu, je sporočila svetovna zdravstvena organizacija in države pozvala k usklajenemu ukrepanju. Virus je nevaren predvsem za nosečnice in njihov plod, zanj pa ni niti zdravila niti cepiva.
Možnost okužbe?
- Vsakdo, ki potuje (ali biva) v območjih, kjer so komarji okuženi z virusom Zika, se lahko okuži.
Kako se izognemo okužbi z virusom Zika?
- Vsi, ki potujejo na tvegana območja, naj se zaščitijo pred vbodi komarjev,
- Uporabimo repelente,
- Oblečemo se v srajce z dolgimi rokavi in dolge hlače,
- Spimo v sobah, ki imajo na oknih mreže proti insektom (komarnike), ali sobah s klimatsko napravo,
- Nosečnicam in potnikom z imunskimi motnjami ali resnimi kroničnimi boleznimi strokovnjaki potovanje na območja tveganja odsvetujejo. Okužba z virusom Zika bi lahko negativno vplivala na izhod nosečnosti.
Kako ravnati po potovanju po kritičnih območjih?
- Potniki, ki v treh tednih po vrnitvi s potovanja kažejo simptome, skladne z okužbo z virusom Zika, naj se posvetujejo s svojim zdravnikom, ki jih bo, če bo smiselno, napotil k infektologu.
- Nosečnice naj o potovanju obvestijo svojega ginekologa, da bo ob rednem pregledu opravil še dodatne preiskave in pozorno spremljal nosečnost.
Kako poteka okužba z virusom Zika?
- Potek okužbe z virusom Zika je neznačilen, podoben številnim nalezljivim boleznim, zato je za potrditev potrebno mikrobiološko testiranje seruma in/ali drugih kužnin. Okužba pogosto poteka povsem brez simptomov – z virusom se sicer okužimo, bolezenski znaki, kot sta vročina in slabo počutje, pa se ne pojavijo. Pri tistem, ki je okužbo z virusom Zika prebolel brez simptomov, ostanejo v krvi prisotna specifična protitelesa, kar je mogoče potrditi z mikrobiološkimi testi.
- Približno petina okuženih pa razvije simptome in znake okužbe z virusom Zika. Potek bolezni je pri večini lahek, težave z zdravjem pa običajno izzvenijo v nekaj dneh ali največ po enem tednu. Bolezenski znaki se pojavijo 3–7 dni po vbodu okuženega komarja.
– Bolnik ima: vročino in se slabo počuti, glavobol in bolečine v mišicah in sklepih, redkeje se pojavi izpuščaj, boli ga za očmi, očesne veznice so pordele.
– Zdravnik ob utemeljenem sumu (bolnik z vročino, drugimi simptomi ter podatek o nedavnem bivanju na prizadetih območjih) pošlje bolnikove vzorce v mikrobiološki laboratorij.
- Diagnostiko okužbe z virusom Zika v Sloveniji opravlja zgolj en laboratorij: Laboratorij za diagnostiko zoonoz in laboratorij WHO na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani.
Zdravljenje?
- Zdravil, ki bi preprečila ali ozdravila okužbo z virusom Zika, ni. Bolniku priporočijo počitek, uživanje tekočin, da ne nastopi izsušitev ob vročini, in jemanje zdravil za zniževanje močno povišane telesne temperature, lajšanje glavobola in mišičnih bolečin (npr. paracetamol). Jemanja acetilsalicilne kisline (aspirina) ali nesteroidnih antirevmatikov (npr. ibuprofen, ketoprofen, naproksen, diklofenak itd.) se zaradi povečane možnosti krvavitev izogibamo.
ZIKA POVEZAN Z OKVARO MOŽGANOV PLODA OKUŽENE MATERE
- Virus Zika lahko prek okužene matere okuži možgane ploda ter v primeru take okužbe povzroči trajno okvaro možganov in mikrocefalijo.
Kaj je mikrocefalija?
- Je redka nevrološka motnja, pri kateri je glava novorojenca občutno manjša od povprečne velikosti glave zdravih novorojencev. Bolezen običajno povzroči nepravilen razvoj možganov v maternici ali v prvem letu po rojstvu.
- K temu prispevajo tako dedni kot okoljski dejavniki (infekcije med nosečnostjo, pretirano uživanje alkohola, uživanje mamil, izpostavljenost strupenim kemikalijam, ekstremna podhranjenost nosečnice, kromosomske nepravilnosti ploda, pomanjkanje kisika …).
- Za bolezen ni zdravila, vendar pa zgodnje odkritje lahko izboljša otrokov razvoj in tako poveča kakovost njegovega življenja. Po navadi jo odkrijejo že takoj po rojstvu. Nekateri otroci s to boleznijo se kljub manjši glavi razvijajo normalno, vendar pa se pri večini, glede na stanje, pojavljajo številni zapleti: težave z ravnotežjem in koordinacijo, zaostanek v razvoju govora in motoričnih spretnosti.