ALI SO PROBIOTIKI POMEMBNI ZA NAŠE ZDRAVJE?

Beseda probiotik izvira iz grščine, kjer »pro« pomeni »za« in »bios« »življenje« – torej za življenje.

Probiotiki so mikroorganizmi, ki imajo dokazane koristne učinke za zdravje, če jih zaužijemo v zadostnih količinah.

Po definiciji Svetovne zdravstvene organizacije so probiotiki živi mikroorganizmi, ki,  zaužiti v zadostni količini, zagotavljajo koristi za zdravje gostitelja. Gre za nepatogene bakterije, podobne bakterijam, ki pri zdravih posameznikih naseljujejo prebavni trakt in skrbijo za primerno črevesno mikrofloro, kar preprečuje naselitev patogenih bakterij in s tem želodčno-črevesne infekcije. Največkrat se kot probiotik uporablja mlečnokislinske bakterije iz rodu laktobacilov, bifidobakterij, enterokokov in streptokokov.

Izbira probiotika?

Ko izbiramo probiotik je potrebno vedeti, kateri mikroorganizmi in v kakšni količini imajo ugoden učinek na zdravje.

Probiotiki so za preprečevanje driske ob zdravljenju z antibiotiki bistveno učinkovitejši, če jih jemljemo preventivno, se pravi ko začnemo jemati antibiotik in ne šele takrat, ko se driska že pojavi.

Probiotiki naj se jemljejo istočasno z antibiotiki, saj antibiotiki uničijo koristne bakterije. Priporoča se dve do tri urni razmik med jemanjem probiotika in antibiotika. Če bi jih vzeli skupaj, pride do manjšega učinka samega antibiotika kot zdravilo.

Mikrobna flora in probiotiki

Črevesna mikrobna flora je eden mikrobnih ekosistemov, ki jih poznamo, saj jo sestavlja okoli 1250 različnih črevesnih bakterij. Njena naloga ni le prebavljanje hrane, vpliva tudi na delovanje imunskega sistema in osrednjega živčnega sistema, zaradi česar črevesju pravimo tudi drugi možgani. Živčni prenašalci so nesporedno povezani s črevesjem. Če se prehranjujemo nepravilno, se najprej spremeni pH v črevesju. To obenem spremeni življenjske razmere bakterij – nekatere uniči, druge, ki utegnejo škodovati zdravju, pa se dodatno razmnožijo. Prav tako se ravnovesje poruši zaradi mnogih sprememb: stres, prehrana, antibiotična terapija, starost,… In v takšnih primerih je potrebno mikrofloro ponovno vzpostaviti v ravnovesje. To dosežemo z dodatkom probiotičnih kultur.

Kje jih najdemo?

Vnašamo jih lahko s hrano – jogurt, kislo mleko, fermentirani napitki, skuta in druge vrste svežega sira – ali pa kot zdravilo ali prehransko dopolnilo v obliki kapsul, tablet, praškov in vaginalnih globul, ki jih lahko kupimo v lekarni brez recepta.

Ponudba probiotikov na e-Apoteki:

  • Linex probiotiki

Linex, 32 trdih kapsul

Linex forte, 28 kapsul

Linex Forte, 14 kapsul

Linex forte, 56 kapsul

Linex Linbi, prašek za peroralno suspenzijo, 10 vrečk

Lincomplex, trde kapsule

Lincomlex Baby kapljice, 8 ml

  • NOW probiotiki

NOW Gr8-Dophilus, kapsule

NOW Probiotic – 10, kapsule

  • Waya probiotiki

Waya Forte Biotic. 10 kapsul

Waya Forte Biotic, 20 kapsul

Waya Biotic D3, 15 kapsul

Waya Biotic kapljice za novorojenčke, dojenčke in otroke, 10 ml

Waya Biotic D3 kapljice za novorojenčke, dojenčke in otroke, 10 ml

  • BioGaia probiotiki

BioGaia Protectis Baby, kapljice za otroke in dojenčke

BioGaia Protectis Baby D3, kapljice za otroke in dojenčke

BioGaia Prodentis, 20 pastil

BioGaia ProTectis D3, žvečljive tablete z okusom pomarače

BioGaia ProTectis, žvečjive tablete z okusom jagode