Kako pogoste so glavobolne motnje?
Glavobol je ena najpogostejših težav današnje dobe, glavobol je vodilni ali spremljajoči simptom pri številnih boleznih. Redko je življenjsko ogrožujoč, v večini primerov pa zmanjšuje storilnost, ustvarjalnost ali razpoloženje, zato predstavlja zdravstveni, socialni in ekonomski problem.
Kot pri vseh boleznih, je tudi pri glavobolu osnova uspešnega zdravljenja pravilna diagnoza. Diagnozo postavi samo zdravnik! Pravilno diagnozo zdravnik lahko postavi na osnovi dobre anamneze, ki jo posreduje bolnik v obliki točnih in izčrpanih odgovorov na zastavljena vprašanja.
Kaj bo želel vedeti zdravnik?
Zdravniku so pomembni naslednji podatki:
– začetek glavobola,
– trajanje, jakost in vrsta bolečine,
-dejavniki, ki poslabšajo glavobol,
-simptomi in znaki,
– dejavniki, ki ublažijo glavobol,
– socialna in družinska anamneza,
– vpliv glavobola na delovne in življenjske sposobnosti bolnika.
Kdaj moramo biti še posebej pozorni?
Čeprav so glavobolne motnje pogoste in večinoma pridejo in minejo, je potrebna posebna pozornost in takojšen obisk zdravnika pri:
– nenadnem akutnem pojavu glavobola, ki se razvije v hudega v nekaj minutah ali urah,
– subakutnem glavobolu, ki je prisoten nekaj tednov ali mesecev ob tem, da bolnik ni imel tovrstnih težav,
– nenadni, eksplozivni, izredno hudi, stalni in utripajoči bolečini,
– tisoči, lahki do zmerni bolečini, ki se s časom stopnjuje po jakosti in pogostnosti, običajno v jutranjih urah, poslabša ali sproži jo sprememba položaja telesa, odvajanje blata, kašelj, smeh ali napor.
Glavobol zaradi kronične zlorabe zdravil
Hude dnevne glavobole opažajo pri 3% ljudi. Pri 50-82% bolnikih z dnevnimi glavoboli pa je ugotovljen vzrok prekomerno uživanje zdravil. Imenujemo sindrom glavobola zaradi zdravil. Glavobol te vrste je posledica enkratnega ali dolgotrajnega prekomernega uživanja ali izpostavljenosti določenim zdravilom ali snovem. Prav tako je lahko posledica ukinitve enkratno ali dolgotrajno zaužitega zdravila ali snovi (alkohol, kofein in zdravila: analgetiki, kontraceptivi, ergotamin). V primeru ukinitve govorimo o abstinenčnem glavobolu in drugih simptomih.
Najpogostejše glavobolne motnje in njihove značilnosti!
MIGRENA
Značilnosti: Kronični glavobol, enostranski glavobol, običajno traja 4 – 72 ur, napadi se pojavijo kadarkoli, lahko so povezani s hormonskimi spremembami, s prehrano, s spremembo vremena, nadmorske višine, dnevnega bioritma in z različnimi oblikami stresa ali ob specifičnih dogodkih, utripajoča bolečina ki se pogosto razvije v zmerno do hudo bolečino, premikanje glave bolečino poslabša prisotnost pridruženih znakov, gladne roke in noge ter mrazenje v glavobolni fazi, pri več kot polovici bolnikov napad izzveni potem ko zaspijo, po ponehanju glavobola nastopi pribl. 24 – urno obdobje izčrpanosti, utrujenosti in slabega razpoloženja.
Zdravljenje: zdravila proti bolečinam, zdravila proti slabosti, vazokonstriktorji, agonisti serotoninskih receptorjev 5 –HT1 : triptani
TENZIJSKI GLAVOBOL
Značilnosti: kronični glavobol, trikrat pogostejši od migrene, obojestranski glavobol, traja od 30 minut do 7 dni, glavobol se prične preko dneva in postopoma narašča v drugi polovici dneva, običajno traja ves dan in se ne poslabša ob vsakdanjih opravilih, topa lažja do zmerna bolečina, glavobol običajno ni povezan s slabostjo, redko je prisotna občutljivost na svetlobo in hrup, pogosto je povečana aktivnost čelnih, senčnih in vratnih mišic, ne glede na stanje stresa ali sprostitve.
Zdravljenje: anksiolitiki, antidepresivi
GLAVOBOL V RAFALIH
Značilnosti: izrazito redka glavobolna motnja, epizodični: v obdobjih od 7 dni do 1 leta, kronični: več kot leto dni brez izboljšanj, lahko je več napadov dnevno, enostranska bolečina, ki se lahko šiti na isto stran vratu, zatilje ali v zobe, bolečina je ena najhujših znanih, pulzirajoča, utripajoča, enakomerna, pekoča, prebadajoča, vrtajoča in bolnika popolnoma onesposobi, napad traja 5 do 180 minut, spremljajoči znaki: solzenje in pordenje enega ali obeh oči, preobčutljivost na svetlobo, neoster vid, zamašitev nosnice, izcedek iz nosu, znojenje čela in obraza, slabost, rdečina obraza, sprožilni dejavniki: večje količine alkoholnih pijač in tobaka, stres, spustitev, vročina, mraz, alergično vnetje nosne sluznice in nekatera živila.
Zdravljenje:
– abortivno: 100% kisik, vazokonstriktorji, agonisti serotoninskih receptorjev 5 – HT1: triptani, lokani anestetik
– preventivno: kortikosteroidi, zaviralci kalcijevih kanalov, litij