Večina kadilcev je žal, da ne morejo prenehati, čeprav nekateri preradi pripisujejo svoje pokašljevanje trdovratnemu poletnemu prehladu ali pa visoki krvni pritisk stresom vsakdanjega življenja. Taki kadilci si niso zmožni pripisati, da je njihov problem prav kajenje. Večina kadilcev začne kaditi v mladosti, ko se možnost bolezni in smrti zdi odmaknjena in nerealna. Najstniki si tu pa tam prižgejo cigareto, ker enako to počno prijatelji. Napredovanje od priložnostne cigarete brez vdihavanja dima k izrazitemu kajenju se ponavadi dogaja tako postopno, da mlad človek sploh ne opazi, kdaj se je ujel v to razvado. Če ste kadilec in imate mlade nedorasle otroke, ste jim lahko vsaj za dober zgled, če zdaj prenehate kaditi. Toda ne pozabite, da so mladostniki po naravi uporniki in da lahko moraliziranje ali pridiganje doseže prav nasprotni učinek. Povejte jim dejstva med drugim to, koliko potrošite za cigarete na mesec, če jih pokadite več kot 20 na dan, vse drugo pa prepustite njihovi zdravi pameti.
Skoraj vsi škodljivi učinki ki so povezani s kajenjem, popustijo, brž ko nehate kaditi, ne glede na to, koliko časa ste kadili. Verjetnost da boste doživeli srčni napad, se hitro zmanjša. Potem ko ne kadite več pet let, se nevarnost zaradi kake bolezni, ki je povezana s kajenjem, zmanjša skoraj za polovico. Po 15ih letih ta nevarnost skoraj povsem izgine.
Raziskave med kadilci kažejo, da si približno 4 od 5 želijo odreči kajenju in da samo četrtini le teh tudi uspe. Mnogi kadilci ki jim ne uspe niso pripravljeni prenašati težav in nevšečnosti, ki so skoraj neizbežno posledica prenehanja kajenja. Morda pri tem lahko pomagajo hipnoza, skupinsko zdravljenje, akupunktura, na trgu pa so dosegljivi tudi pripomočki, kot npr. Nicorete obliži ter žvečilni gumiji (uporabite ga kadar začutite potrebo po kajenju kot nadomestek za cigareto. Če se želite odvaditi od kajenja pa vam to ne uspe, si lahko nasvet poiščete tudi v kateri od specialnih ambulant. Večina kadilcev, ki se zares želijo odpovedati kajenju, v resnici to doseže prav sama.
1.Razčlenite svoje kadilske navade. Naredite si 24 urno preglednico in vanjo zapišite vsak pokajen cigaret. Dva ali tri tedne premišljujte o tem kdaj in zakaj potrebujete cigaret, pri vpisovanju bodite natančni
2.Odločite se da ni poti nazaj. Naštejte si vse razloge, zakaj se hočete odvaditi kajenja, skupaj z vsemi prednostimi, ki jih boste deležni, potem ko boste nehali kaditià gladko ustno nebo,nič več jutranjega pokašljevanja, hrano boste začeli okušati na popolnoma drugačen način, saj bo imela polni okus, nič več neprijetnih vonjav oblačil, kože, nič več rumenih prstov itd.
3.Določite si dan, ga na koledarju obkrožite in tega dne popolnoma nehajte kaditi. Dobro je če lahko sodelujejo družina ali bližnji prijatelji, s tem da se npr. Na isti dan odrečejo kajenju, če ne vsaj kajenju poleg vas. Nekateri kadilci so ugotovili, da pomaga, če naredijo bučen teater in vsem oznanijo, svojo odločitev.
4.Svobodno si izberite, karkoli hočete, kot nadomestek za cigareto v prvih težavnih dneh. Morda vam bo pomagalo žvečenje žvečilnih gumijev ali uporaba obližev. Če se vam zdi roka prazna brez cigareta med prsti, držite v roki svinčnik. Pomaga tudi, da vsaj začasno opustite dejavnost, ki jo povezujete s kajenjem. Če ste npr. Ponavadi kadili ob pijači v bližnjih gostilnah, nekaj časa ne hodite tja.
5. UŽIVAJTE v tem da ne kadite. Ne pozabite da vsak teden prihranite kar nekaj denarja. Nagradite samega sebe s tem, da naložite prihranjeni denar v sklad za nakup kake stvari, ki si je sicer ne bi mogli privoščiti.
6.V težavnih tednih jejte, kolikor si želite in nič vas naj ne skrbi, da se boste zredili. Tek boste gotovo imeli večji, zato priporočamo čimveč telesne aktivnosti in sprehodov v naravi. Zavedajte se do so prvi