Koencim Q10

Koencim Q10 (CoQ10) je za naše telo izjemno pomembna molekula. Opravlja dve osnovni nalogi, ki sta najpomembnejši za nemoteno delovanje celic in celotnega organizma: sodeluje v procesu nastajanja energije in varuje pred škodljivimi učinki radikalov.

Naše telo je podobno stroju, sestavljenemu iz številnih manjših elementov – celic. Te za svoje življenje potrebujejo hranila, ki jih v posebnem procesu pretvorijo v energijsko bogate molekule. Ta proces poganja koencim Q10 (CoQ10 ), tako da se stalno spreminja iz reducirane oblike (ubikinola) v oksidirano (ubikinon) in obratno ter tako omogoči nastanek celične energije. Če bi CoQ10 odstranili, bi stroj – naše telo – ustavili.

S prispodobo telesa kot stroja pa lahko zelo slikovito pojasnimo tudi drugo nalogo CoQ10. Podobno kot je delo strojev povezano z odpadnimi proizvodi, tudi pri celičnih energijskih procesih nastajajo nepotrebne, celo škodljive spojine – radikali. Gre za izjemno nestabilne molekule, ki agresivno napadajo beljakovine, DNK in membranske maščobe ter sčasoma povzročijo nastanek bolezni. Za antioksidativne lastnosti CoQ10 je odgovorna njegova reducirana oblika, ubikinol, ki velja za enega najmočnejših v maščobah topnih antioksidantov.

Ubikinol je veliko manj poznan od svoje oksidirane oblike, ubikinona, kar je povsem razumljivo, saj je prav ubikinon najpogostejša oblika, v kateri je CoQ10, ki ga dobimo kot prehransko dopolnilo.

Toda:

· pri zdravih odraslih ljudeh je več kot 90 odstotkov CoQ10 v krvi in tkivih v obliki ubikinola,

· po štiridesetem letu se celokupna količina CoQ10 v telesu zmanjša in sposobnost pretvorbe ubikinona do ubikinola oslabi.

CoQ10 (ubikinon) danes priporočajo in proučujejo za zdravljenje srčno-žilnih bolezni, kot so srčno popuščanje, kardiomiopatije in povišan krvni tlak, ter za zdravljenje nevrodegenerativnih bolezni, kot so alzheimerjeva, huntingtonova in parkinsonova bolezen.

Prehranski viri koencima Q10

Za dnevni vnos Q10 sicer ni priporočil, prisoten pa je v praktično vseh živilih, pri nekaterih v večjih količinah, pri drugih v manjših. Najboljši viri Q10 so nekatera olja, oreščki, ribe in meso.

Živilo

Vsebnost Q10 (mg)

govedina, svinjina

3

perutnina

2

sardine

do 6

skuše

3,5

losos

0,5

jajca

0,5

mleko

0,2

arašidi

3

mandlji

1,5

peteršilj

3

brokoli

1

krompir

0,1

Koencim Q10 varuje pred stresom

Pomanjkanje lastnega koencima lahko preprečimo z uživanjem rastlinske in živalske hrane. Vedno bolj prevladuje prepričanje, da telo razporeja koencim Q10 tako, da najprej poskrbi za zadostno količino le-tega v mitohondrijih in si s tem zagotovi nemoteno tvorbo energije. Preostanek in predvsem s hrano zaužiti koencim porabi za varovanje organizma pred učinki reaktivnih kisikovih spojin. Te v telesu nastajajo:

· med obrambo pred mikroorganizmi (bele krvničke na primer pri vnetjih oddajajo proste radikale, s katerimi uničujejo bakterije)

· kot posledica izpostavljanju ultravijoličnim žarkom, tobačnemu dimu, onesnaženemu zraku, drugim kemikalijam in radioaktivnemu sevanju

· ob fizičnem in psihičnem stresu, naporu

· zaradi neustreznih prehranskih navad

· zaradi poškodb in obolenj.

Strokovnjaki poudarjajo, da koencim ni vitamin, kot ga označujejo številni avtorji, ampak naravna snov, ki jo ustvarja vsaka živa celica. Koencimi so v celicah vseh živih organizmov. Rastline in živali ustvarjajo encime različnih dolžin, od Q1 do Q10, človek pa le Q10.

Zakaj pride do pomanjkanja

Pomanjkanje koencima Q10 lahko povzroči: nezadostna tvorba Q10 v celicah zaradi premajhnega uživanja vitaminov skupine B in vitamina C, uživanje hrane, ki je neustrezno obdelana (kuhanje, pečenje, konzerviranje), uživanje določenih zdravil (npr. statinov), kot posledica naporov, kroničnih bolezni, preutrujenosti organizma, stresa, škodljivih razvad, izpostavljanja sevanjem in različnim kemikalijam. Q10 začne upadati po 25. letu starosti in po petdesetem letu ga je v tkivih za 20 do 60 odstotkov manj kot pri 20-letni osebi. Zato je treba zagotoviti telesu potrebno količino koencima z ustrezno hrano ali pripravki. Najbolje je uživati čim manj predelano hrano, saj je koencim pri višjih temperaturah nestabilen, med kuhanjem in pečenjem ga izgubimo skoraj polovico. Prav tako ga delno uniči tudi svetloba. Pri pripravi hrane moramo biti na to pozorni. Ker poteka tvorba koencima Q10 več ali manj po isti poti kot tvorba holesterola, lahko zmanjšanje koncentracije koencima Q10 povzročijo tudi statini.

Znižano koncentracijo celotnega Q10 so ugotovili pri:

· bolnikih s srčno-žilnimi boleznimi

· bolnikih z jetrnimi boleznimi

· bolnikih z nevrodegenerativnimi boleznimi

· bolnikih z rakavimi boleznimi

· bolnikih s povišanim krvnim tlakom

· osebah z oslabljenim imunskim sistemom

· vnetju dlesni (gingivitisom)

· presnovnih motnjah.