Naj vam alergija ne vzame pomladanskega veselja

Večina od vas se gotovo veseli zgodnje pomladi, ko se narava in tudi ljudje prebujamo iz zimskega spanca. Prebujajoča narava nas veliko bolj kot zimska sivina spodbuja, da se odpravimo uživat v njenih lepotah.

Vendar pa se takrat začenja tudi svetenje nekaterih rastlin, ki zrak napolnijo s svojim pelodom, ta pa posameznikom povzroča precej težav in zagreni še tako lepe pomladne dneve. Težava, ki so lahko prava nadloga imenujemo alergija.

Alergija pomeni, da je oseba preobčutljiva na snovi, ki jih večina ljudi brez težav prenaša. Nastane zaradi napake imunskega sistema, ki nas sicer brani pred škodljivimi dejavniki iz okolja, pri alergični osebi pa napačno prepozna alergen kot škodljivo snov.

Cvetni pelod je eden od številnih povzročiteljev, ki jih s skupnim imenom imenujemo alergeni. Pogosti alergeni so:

Pršice v hišnem prahu,

Plesni,

Cvetni prah trav, dreves, plevelov,

Dlaka in perje domačih živali,

Nekatera živila (soja, oreščki, mlečni izdelki, žitni izdelki, morski sadeži, jajca ..),

Tekstilni izdelki in krzno,

Čistila in kemikalije, kozmetični izdelki,

Kovine (krom, nikelj, platina),

Strupi žuželk,

Zdravila.

Do alergijske reakcije pa lahko pride tudi zaradi stika z drugim alergenom, če je prvemu dovolj podoben. To imenujemo navzkrižna alergija. Navzkrižni alergen pa ni vedno podobnega izvora kakor osnovni. V tabeli je prikazan pogost navzkrižni alergen.

Osnovni alergen

Možni navzkrižni alergeni

cvetni prah
dreves leska, jelša, breza

jabolka, koščičasto sadje, lešniki, mandlji, arašidi, kivi, surov korenček, krompir, zelena, paradižnik, paprika, janež, kari, poper

cvetni prah trav

žita, koščičasto sadje, zelena, paradižnik, krompir, grah, soja, kikiriki, kivi, peteršilj, timijan, kari

cvetni prah zelišč (tudi plevelov) ambrozija, navadni pelin, trpotec, kamilica, krišina

zelena, soja, korenček, koromač, janež, kumina, česen, koriander, paprika, peteršilj, artičoka, regrat, melone, kumare, buče, mango, pelinkovec, vermut

pršice v hišnem prahu

morski sadeži

lateks

banane, kivi, kostanj, avokado, melone, surov krompir, paradižnik, fikus, fige, lešniki, marelice, grenivke, pasijonka, ananas, papaja

kivi

ržena moka, jabolka, korenček, lešniki, breza, lateks, ananas, papaja, avokado

Kako prepoznati alergijo?

Srbenje, rdečina kože in sluznice, izpuščaji

Kihanje, kašelj, zamašen nos, izcedek iz nosu

Solzenje in pordelost oči, otekle veke,

Srbenje in otekanje v ustih, žrelu in grlu

Siljenje na bruhanje, driska, krči v trebuhu

Zdravljenje alergij

Pri zdravljenju alergij je najpomembnejša izločitev alergena iz okolja. Ker to pogosto ni mogoče, so na voljo zdravila za ublažitev ali zdravljenje alergije.

Zamašen nos in izcedek iz nosu blažijo lokalni dekongestivi v obliki kapljic in pršil, ki se uporabljajo le nekaj dni. Pomembno je spiranje sluznice s fiziološko raztopino, saj tako odstranimo alergene z mesta delovanja. Oči prav tako spiramo spiramo s fiziološko raztopino, krajši čas uporabljamo vazokonstriktorje v obliki kaplji za oči, ki blažijo pordelost in srbenje. Pike žuželk zmanjšujemo s hladilnimi obkladki ter geli s hladilnim učinkom. Če ti ukrepi ne zadostujejo, si lahko pomagamo s antihistaminiki, ki se jemljejo peroralno (tablete, sirupi) ali pa se nanašajo lokalno na kožo (geli).

Pri hujših ali dolgotrajnejših težavah priporočamo obisk pri zdravniku.

Alergijske bolezni so vedno pogostejši pojav sodobnega časa. Pomembno je, da čim prej spoznamo alergene, ki nam povzročajo težave, in se jim skušamo čim bolj izogniti. Kadar to ni mogoče, lahko ob blažjih težavah nasvet poiščemo v lekarni, pri resnejših oblikah pa je nujen obisk pri zdravniku.