OSTEOPOROZA

Osteoporoza je bolezen krhkih kosti, z napredovanjem se povečuje tveganje za zlom, do katerega lahko pride že zaradi sile, enako ali manjše kot pri padcu iz stojne višine in v veliki meri poslabša kakovost življenja ter povzroča ogromne stiske in stroške tako bolnikov kot svojcev.

Obstajata dve vrsti osteoporoze:

  • Tip 1 se pojavi pri ženskah po menopavzi, ko se močno zmanjša količina estrogena. Ta proces povzroča redčenje kostnega tkiva. Osteoporoza Tipa 1 je dosti bolj značilna za žensko kot za moško populacijo. Razvije se v glavnem med 50. in 70. letom starosti. Največkrat so to prelomi kosti v zapestju in hrbtenici.
  • Tip 2 se tipično razvije po 70. letu starosti, ženske so dvakrat bolj dovzetne za to bolezen. Pri tej osteoporozi se stanjša trši zunanji del kosti ter tudi gobasti hrustanec v notranjosti. Največkrat so to prelomi kolka in hrbtenice. 20 % žensk in 40 % moških, ki imajo osteoporozo, ima sekundarni vzrok (hipertiroza, limfom …).

Kdaj svetujemo meritev kostne gostote?

  • Prenehanje menstrualnih krvavitev pred letom ali več, zlom kolka pri materi, majhna telesna teža po menopavzi, nastop menopavze pred 45.letom starosti, trimesečno zdravljenje s kortikosteroidi, hormonske motnje, kronične bolezni jeter in ledvic, presaditev organov, anoreksija nervoza, daljša obdobja negibnosti in bolezni prebavil z malabsorbvcijo.

Zdravljenje osteoporoze: Zahteva celostno obravnavo in poteka po stopnjah, ki obsegajo spremembo življenjskega sloga.

V dnevno prehrano vključite živila, ki vsebujejo več kalcija:

  1. Mleko in mlečne izdelke,
  2. Stročnice,
  3. Ostala zelenjava,
  4. Semena, mineralna voda.
  5. Oreščki,
  6. Suho sadje,
  7. Listnata zelenjava.

Za zdravljenje osteoporoze poznamo vrsto učinkovitih zdravil, ki dokazano povečujejo mineralno kostno gostoto kosti in zmanjšujejo tveganje za zlome. Večini zdravil, ki so danes na voljo, uspe zmanjšati tveganje za zlom približno za polovico. Vsa zdravila za zdravljenje osteoporoze pa so bistveno bolj učinkovita, če organizmu zagotovimo dovolj kalcija in vitamina D.

Zdravila za zdravljenje osteoporoze delimo v tri skupine:

  • zdravila, ki zavirajo razgradnjo kosti;
  • zdravila, ki spodbujajo gradnjo nove kosti,
  • zdravila, ki zavirajo razgradnjo in spodbujajo gradnjo kosti.

Nasveti za vzdrževanje rednega in pravilnega jemanja zdravil:

  • zdravila poskusite jemati ob istem času,
  • uporabljajte opomnike, ko morate vzeti zdravilo,
  • poprosite družinske člane naj vam pomagajo, da zdravljenje ne boste prekinili,
  • pozorni bodite, da če oddidete na dopustovanje, morate zdravila vzeti s sabo.

Poskrbimo za pravilno in redno jemanje zdravil! Pravilno in redno jemanje zdravil je zelo pomembno. Prekinitev zdravljenja ali neredno jemanje povečuje možnost zloma, kar posledično pomeni bolečino, izgubo samostojnosti, in lahko močno vpliva na življenje bolnika z osteoporozo. Če menite, da vam predpisano zdravilo ne ustreza, svetujemo, da se o svojih težavah pogovorite z zdravnikom ali s farmacevtom.