SONCE: Naš prijatelj, ampak tudi sovražnik

Poletni čas se bliža in moramo našo kožo zaščititi pred škodljivimi ultravijoličnimi žarki, ki lahko povzročijo neželene pogoje, kot so staranje in rak. Vsi se potrebujemo izpostavljati soncu, saj je to naš glavni vir vitamina D in nam pomaga absorbirati kalcij za naše kosti. Ko izpostavljamo kožo soncu, moramo vedno uporabljati zaščito za preprečevanje težav, ki se pojavijo v telesu, kot so poškodbe kože, poškodbe oči, zaviranje imunskega sistema in kožnega raka. Poškodbe kože zaradi sonca so predvsem posledica UV-žarkov:

  • UVB- žarki (B kot boleče opekline) spodbujajo potemnitev kože, vendar so tudi glavni dejavnik povzročitve kožnih opeklin.
  • UVA-žarki (A kot alergije ali anomalije) so še bolj zahrbtni, ker jih ne čutimo in podrejo globlje v kožo. Pospešijo staranje kože in lahko povzročajo netoleranco na sonce, ki jo pogosto imenujemo alergija na sonce, ter spremembe v pigmentaciji (melazma, rjave pege).

UVA- in UVB-žarki lahko povzročijo spremembe v samem središču naših celic in poškodujejo njihovo DNK. Če se te nevidne poškodbe ponavljajo, lahko to dolgoročno privede do nastanka kožnega raka.Te poškodbe lahko preprečimo, tako kratkoročno kot dolgoročno, z uporabo izdelkov z zelo visoko zaščito pred soncem (SPF 50+), ki vsebujejo okrepljen sistem filtrov za zaščito pred UVA-žarki.

Kako prepoznati dober izdelek za zaščito pred soncem?

  • SPF predstavlja zaščitni faktor pred UVB-žarki.
  • PPD predstavlja zaščitni faktor pred UVA-žarki.
  • Oznaka UVA pomeni, da je zaščita pred UVA-žarki v skladu z evropskimi priporočili.

Ločimo dve vrsti zaščitnih faktorjev:

  • Kemična zaščita, ki vpija UV žarke

  • Naravna, mineralna zaščita kože, ki UV žarka odbija

Naravna, mineralna zaščita proti soncu sta mineralna filtra titanov dioksid in cinkov dioksid. Ščitita tako pred UVA- in UVB- žarki. Ne vpijeta se v kožo, temveč ostaneta na površini, kot bi se namazali s tisočimi majhnimi ogledali, ki odbijajo sončno svetlobo. Kreme z mineralnimi filtri nam pogosto ne odgovarjajo, ker na koži pustijo belo sled in se ne vpijejo v kožo. Vendar sta titanov dioksid in cinkov oksid varna, le če ostaneta na površini naše kože, če podreta v naše telo, pa lahko škodita. Pri nakupu kreme preverite velikost delcev ki je varna med 200 om 1500 nm. Titanov dioksid je beli mineral, ki ga najdemo v naravi. Zelo priljubljen je v mineralnih ličilih, saj doda bleščečo barvo. Cinkov oksid je beli mat pigment, ki ga prav tako najdemo v naravi. Igra pomembno vlogo pri negi kože, saj deluje antiseptično in pospeši celjenje ran. Uporablja se v kremah za nego občutljive dojenčkove ritke, v mineralnih ličilih ter v naravnih kremah za sončenje.

Kemično zaščito najdemo v sintetičnih kremah za zaščito pred soncem, težave nastanejo že ko je koža, na katero smo nanesli kemične filtre, izpostavljena soncu, saj se z izpostavljenostjo soncu začnejo dogajati kemične reakcije na nivoju aktivnih in neaktivnih sestavin. Kot posledica se lahko pojavijo vnetja, opekline, alergične reakcije, spremembe pigmenta in fotogenotoksični učinki (spremembe DNK). Nekatere sestavine so lahko tudi fototoksične, kar pomeni, da z izpostavljenostjo soncu lahko postanejo toksične.

Otroci in sonce

Otroška koža je še v razvoju in je zato veliko bolj občutljiva kot koža odraslih, še posebej ko gre za škodljive učinke UV-žarkov. Zaščitite svoje otroke.

Čeprav so odrasli zelo dobro seznanjeni z nevarnostmi sonca, se vseeno velikokrat ne zavedajo, kako ranljiva je otroška koža. Otroška koža, ki je še v razvoju, nezrela in zato bolj dovzetna za agresivne učinke sonca:

  • Ker je tanjša, je toliko bolj ranljiva za globje poškodbe celic.
  • Zaradi manj razvitega sistema pigmentacije otroška koža še nima samoobrambnega sistema (ki pri odraslih ščiti kožo pred UV-žarki).
  • Zaradi teh razlogov morajo biti otroci popolnoma zaščiteni, še bolj kot odrasli.

Otroci so pretirano izpostavljeni UV-žarkov. Na počitnicah ena tretjina otrok preživi povprečno 15 ur na teden v kopalkah, kar je veliko preveč. Zlasti če še upoštevamo, da voda in pesek odbijata UV-žarke. Pri tej starosti pa so otroci nesposobni oceniti nevarnost.

Otroci izrazijo svoje nelagodje, ko je škoda že nastala. Sončne opekline in globje poškodbe povzročajo nepopravljivo škodo in povečano občutljivost kože na dolgi rok (pospešeno staranje kože, povečano tveganje za razvoj kožnega raka v poznejših letih). Poškodbe kože lahko spremljajo tudi tveganje za dehidriranost in vročinski udar.

Osnovno pravilo: vaše otroke zaščitite.

ZLATA PRAVILA

1. Izogibajte se soncu med 10. in 16. uro

Zelo pomembno je, da se ne izpostavljamo soncu, ko je to najmočnejše, saj so takrat sončni žarki najnevarnejši.

2. Dojenčki in majhni otroci naj bodo zaščiteni pred soncem

Dojenčki in otroci mlajši od 3 let ne smejo biti neposredno izpostavljeni sončnim žarkom. Ostati morajo v senci ves dan.

3. Obleci ustrezna oblačila, ker ta zagotavljajo najboljšo zaščito pred UV-žarki

Nanos kreme za zaščito pred soncem ni dovolj učinkovita zaščita pred soncem; nositi moraš še majčko, klobuk in sončna očala z UV-filtrom

4. Uporabi izdelek za zaščito pred soncem in ga redno nanašaj

Zaščito pred soncem moramo skrbno izbrati; zlasti pomembno je, da ščiti tako pred UVB- kot tudi pred UVA-žarki. Da bi vzdrževali učinkovito zaščito pred soncem, moramo izdelek nanašati redno, približno vsaki 2 uri, vendar pa po kopanju ali brisanju z brisačo. V poletnem času, med igranjem na plaži, voda in znoj zmanjšujeta učinkovitost izdelka za zaščito pred soncem. Zato je pomembno, da izberemo vodoodporno zaščito pred soncem in jo nanesemo kolikokrat je potrebno.

Pogosta oblika alergije na sonce – polimorfni svetlobni izpuščaj

Je imenovan tudi alergija na sonce, ki ga povzročajo sončni žarki in se kažejo v obliki majhnih rdečih pik, ki jih spremlja občutek srbenja.

Prizadene predvsem ženske v starosti med 15. in 35.letom je neprijeten in neprivlačnega videza. Pogosto se pojavi na dekolteju, ramenih, rokah in nogah, še izraziteje pa po nartih.

Izpuščaj sprožijo ultravijolični žarki, predvsem UVA-žarki, običajno pa se pojavi 12 ur po izpostavljanju soncu.

Najpomembnejši ukrep je predvsem preprečevanje. Idealna rešitev bi bila izogibanje vsakršnemu izpostavljanju soncu ali nošenje oblačil, ki ščitijo pred soncem. V primeru izpostavljanja soncu upoštevajte zlata pravila ne glede na čas dneva.

Kot preventivo vam priporočamo jemanje:

Aloedermal Solar Helioderm, kapsule ki jih uživajte 14 dni pred izpostavljanjem sončnim žarkom ter ves čas sončenja.

Naravni faktorji

Naravni zaščitni faktor vsebujejo nekatera rastlinska olja in masla. Mednje sodijo olje grozdnih pečk, avokadovo olje, sezamovo olje in olje jojobe. Višji zaščitni faktor ima karitejevo maslo, najmočneje pa nas bosta pred sončnimi žarki zaščitila olje pšeničnih kalčkov in malinovih pečk.

Rastlinskim oljem lahko dodamo eterična olja. V boju proti sončnim žarkom naj bi bila uspešna eterična olja mete, sivke, evkalipta in čajevca. Preden gremo na sonce, nikar ne uporabimo eteričnih olj citrusov, saj so fototoksična in povzročajo opekline ter pigmentacijo.

Nega po sončenju

Za obnovo kože po sončenju lahko uporabite olje rakitovca, orehovo olje ali olje grozdnih pečk, s kakavovim maslom pa si zagotovite lepšo barvo. Pomembno je poudariti, da rastlinska olja vsebujejo naravni antioksidant, ki preprečuje nastanek prostih radikalov in zavira staranje kože.

Opekline lahko zdravimo z gelom Aloe vere, ki prodre globoko v kožo in vlaži tudi globje plasti kože. Primerno je tudi olje šentjanževke, s katerim se ne smemo mazati pred sončenjem. Za zdravljenje opeklin je odlično tudi eterično olje sivke. Eterično olje razredčite v Aloe veri ali v rastlinskem olju.