V dneh pred menstruacijo več kot 80 odstotkov žensk v reproduktivnem obdobju doživlja vsaj enega od predmenstrualnih simptomov (PMS). Etiologija za PMS zaenkrat še ni popolnoma pojasnjena. Obstajajo številne razlage, saj je razlogov verjetno več (biološki in psihosocialni dejavniki).
Vedno več posameznic se za umiritev simptomov zateka k nefarmakološkim ukrepom, med njimi so zdravila rastlinskega izvora, tudi iz navadne konopljike. Zakaj pride do predmenstrualnih težav, zakaj je naravno zdravilo Cyclodynon tako uspešno pri zdravljenju PMS in kateri so zdravilni učinki navadne konopljike, med drugim pojasnimo v članku.
Simptomi PMS
PMS je kronična, z menstruacijskim ciklom povezana motnja, ki nastopi v lutealni fazi (pred ovulacijo). Vzroki za pojav PMS vključujejo neravnovesje v delovanju spolnih hormonov (estrogena in progesterona), živčnih prenašalcev (seratonin) in sistema prostaglandinov (tkivni hormoni).
Simptomi PMS se pojavijo v lutealni fazi menstruacijskega cikla, včasih takoj po evulaciji in se popolnoma umirijo v času folikularne faze. Simptomi so tesno povezani z menstruacijsko cikličnostjo, zato jih med neovulacijskim ciklom ni. Prav tako izginejo po ovariektomiji (operativna odstranitev jajčnika) ali pri zdravljenju z inhibitorji ovulacije.
Simptomi se glede na število in resnost znakov razlikujejo med posameznicami. Ločimo jih na emocionalne in vedenjske, telesne ter kognitivne ¹.
Emocionalni in vedenjski simptomi:
- spremenljivo razpoloženje
- depresija
- razdražljivost, preobčutljivost
- žalost
- motnje spanja
- hrepenenje po hrani
- izguba samokontrole
- spremenjene spolne navade
Telesni simptomi:
- otekle in občutljive dojke
- glavobol
- pridobitev telesne teže
- mišična okorelost
- bolečine v sklepih
- splošne bolečine
Kognitivni simptomi:
- težave s koncentracijo
- neobzirnost
Kako si lahko pomagamo sami?
Zdravljenje lahko poteka s hormonsko terapijo, vendar večina žensk raje posega po nefarmakoloških ukrepih. Naravna rešitev pri blaženju simptomov za PMS je tudi zdravilo rastlinskega izvora Cyclodynon (vsebuje izvleček iz plodov navadne konopljike). Poskrbi za hormonsko ravnovesje in izboljša tako telesne kot psihične simptome PMS. Največja prednost zdravila Cycladynon ja, da z uporabo lahko pričnemo kadarkoli v menstrualnem ciklu, tudi med samo menstruacijo in ne samo ob pojavu simptomov PMS. Za dosego optimalnega učinka zdravila Cyclodynon je priporočljivo neprekinjeno jemanje vsaj 3- do 6 mesecev, tudi med menstruacijo.
Mehanizem delovanja in učinkovine navadne konopljike
Navadna konopljika (Vitex agnus-castus) je do 6 m visok grm ali drevo z majhnimi modrimi, rožnatimi ali belimi cvetovi. Zdravilna učinkovina rastline so njeni zreli okrogli rjavi plodovi premera 3- do 5 mm.
Glavne identificirane učinkovine so diterpenoidi (viteksilakton), eterično olje (glavne komponente 1,8-cineol, limonen, α- in βpinen), flavonoidi (kasticin, viteksin) in iridoidni glikozidi (agnuzid, avkubin). Dokazano je, da navadna konopljika zniža raven serumskega prolaktina (hormon adenohipofize). Ostali mehanizmi delovanja so povezani z estrogenskimi učinki; spojine iz navadne konopljike se vežejo na estrogenske receptorje β, kar ima ugodne učinke pri PMS. Delovanje navadne konopljike povezujejo tudi z opiatnim sistemom. Izvleček navadne konopljike namreč vsebuje spojine, ki se vežejo na opiatne receptorje µ kot agonisti (sprožijo biološki odziv v celici). Tako nadomestijo β-endorfin (peptidni hormon) in posledično povečajo koncentracijo estrogena ².
In kaj pravijo raziskave? V eni od študij je sodelovalo 162 žensk (18-45 let). V treh menstruacijskih ciklih so prejemale izvleček navadne konopljike in placebo. Raziskovalci so ocenjevali simptome PMS, kot so razdražljivost, nihanje razpoloženja, jeza, glavobol, napihnjenost in občutek napetosti v dojkah. V primerjavi s placebom je v skupini, ki je jemala 20 mg izvlečka/dan prišlo do znatnega zmanjšanja intenzivnosti vseh simptomov. Po treh ciklih kar 49 % preiskovank ni imelo nobenih simptomov več ᶟ.
Viri:
1. Predmenstruacijski sindrom, Klinika za ginekologijo in porodništvo, UKC Maribor, 2009. https://dk.um.si/Dokument.php?id=110255&lang=eng
2. Uporaba navadne konopljike pri boleznih ženskega reproduktivnega sistema, Farmacevtski vestnik št.5, 2018. https://www.sfd.si/wp-content/uploads/2021/06/fv_5_2018_net.pdf
3. Schellenberg R et al. Dose-dependent efficacy of the Vitex agnus castus extract Ze 440 in patients suffering from premenstrual syndrome. Phytomedicine 2012; 19: 1325-1331. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711312002802?via%3Dihub
Suzana Križ