Naglavne ali bele uši (Pediculus humanus capitis) so majhne žuželke brez kril. Odrasla uš je dolga od 3 do 4 mm, kar je dolžina sezamovega semena. Telo od uši je prosojno, zato uši na laseh težko opazimo. Po hranjenju s krvjo se uš obarva rjavo rdeče. Edini naravni gostitelj uši je človek, brez katerega kot zunanji parazit ne more preživeti. Vse svoje življenje preživi na njegovi glavi, natančneje na lasišču. Odrasle uši običajno odlagajo svoja jajčeca (gnide) tako, da pritrdijo vsako posamezno jajčece na posamezen las. Jajčece je ovalne oblike in ima top konec. Najdemo jih predvsem za ušesi, na zatilnem in čelnem delu lasišča. Žive gnide na lasišču vedno pomenijo, da je na glavi vsaj ena odrasla živa nagUšji zarodek se v jajčecu razvije v majhno ličinko (nimfo), ki je popolno razvita po šestih dneh. Ličinka je v bistvu pomanjšana odrasla žuželka in od prvega dne sesa človekovo kri. Približno po enem mesecu in dveh levitvah spolno dozori. Odrasla uš živi še kakšne tri tedne in v tem času lahko samica odloži do 300 jajčec, od osem do dvanajst dnevno.
Kako se prenašajo uši?
Naglavne uši ne poskakujejo, ne skačejo, ne letajo. Običajno se prenesejo z neposrednim dotikom glave z glavo, na kateri so uši, redkeje pa prek glavnikov, pokrival ali posteljnine.
Preprečevanje in odpravljanje?
– Redno pregledovanje lasišča
(Osebi najprej razložimo, zakaj to počnemo. Lasišče pregledujemo pri dnevni svetlobi, pomagamo si lahko s povečevalno lečo. Pregledamo celotno lasišče, posebno lasišče v zatilju in za ušesi. Pregledamo celotno dolžino lasišča od periferije proti skalpu. )
– Prečesavanje lasišča
(Lase najprej razčešemo z navadnim glavnikom. Za iskanje uši in gnid nato uporabimo gost glavnik. Prečesavamo lahko suhe lase, bolj priporočljivo pa je, da lase prej operemo z navadnim šamponom, ki ne obarva las. Okrog vratu namestimo bel papir ali belo brisačo, na kateri bodo uši ali gnide bolje vidne. S prečesavanjem začnemo za ušesi, nadaljujemo po posameznih pramenih las, od narastišča las po celi njihovi dolžini. Za vsakim potegom skrbno pregledamo glavnik in ga obrišemo s papirnatim robčkom. Na vsakem posameznem pramenu las postopek ponovimo od 3- do 5-krat. Po končanem postopku zavržemo vrečko s papirnatimi robčki, glavnik operemo in namočimo v vroči vodi (>60ºC).
Prepirati v lekarnah
V Lekarni je na voljo veliko pripravkov, s katerimi se lahko uspešno spopademo z ušmi. Sredstva, ki delujejo na uši in gnide mehansko, ki vsebujejo olja, ki delujejo tako, da obdajo uši z ovojem, zaradi česar se zadušijo in odmrejo. Prav tako ti pripravki delujejo na gnide, ki jim olje raztopi vezivo, s katerim so pritrjene na lase. Zato tudi gnide propadejo.