Zakorakajte v poletni čas brez glivic na nohtih in stopalih

Glivice najdemo povsod, ker so zagotovljeni ugodni pogoji za njihov obstoj – toplo in vlažno okolje. Značilno za okužbe je, da se razvijajo več let, da so zelo trdovratne in se rade ponavljajo. Kako se obvarovati pred glivično okužbo stopal in kako si pomagati jo preprečiti?

Glivične okužbe spadajo med najpogostejše kožne bolezni. Če jih ne zdravimo, se lahko razširijo na večje površine in v globlje predele kože, pa tudi na druge ljudi, zato je pomembno, da jih pravočasno odkrijemo in zdravimo.

Najpogostejši dejavniki tveganja za glivične okužbe nog:

razna obolenja kot so: sladkorna bolezen, rak, zmanjšana imunska odpornost zaradi okužbe z virusom HIV ali kakšne druge bolezni, odpoved ledvic, bolezen pljuč, levkemija, obsežne opekline, motnje v prehranjevanju,

starost: predvsem pri tistih starejših ljudeh, ki imajo bolezni perifernega žilja ali živčevja

pogoste poškodbe nohtov ali podnohtja: otiščanci zaradi pretesnega obuvala ali zaradi ortopedskih nepravilnosti stopal,

poklicna tveganja: delo v toplih in vlažnih razmerah, kmetovalci, veterinarji,

močno potenje,

nošenje zaprtih obuval iz umetnih materialov: gumijasti škornji ali športno obuvalo iz umetnih materialov je zaradi prepotenih nog in toplote idealno gojišče za glivice.

javna mesta, kjer pridemo v stik s površinami, ki so jih predhodno okužili drugi ljudje: hotelske sobe, zdravilišča, športne dvorane, javna kopališča, bazeni, savne,

dolgotrajno jemanje antibiotikov.

Znaki glivic:

Bolezen se začne kot rumenkasto belo razbarvanje, ki se postopoma šiti proti nohtni lunici. Sčasoma se noht začne dvigati s podlage, se zadebeli in nazadnje deformira vsa nohtna plošča, ki postane rjavkasta in krhka. Redkeje se srečamo z okužbo, ki se prične v nohtni lunici in je značilna za bolnike z zelo oslabelo imunostjo. Posebna oblika je tudi površinska bela glivična okužba nohta. Prisotne so bele lise, ki se večajo, in na teh mestih je noht mehkejši. Bolniki imajo lahko stalno prisotno bolečino v prizadetem prstu ali bolečino, ki se pojavi samo ob striženju nohtov ali hoji. Stopala, ki jih napadejo glivice, nas srbijo, koža je rdeča in se lušči, okužba se lahko razširi med prste na nogah.

Preprečimo glivične okužbe nog:

v zdraviliščih ali športnih objektih ne hodimo bosi ampak nosimo natikače,

po prhanju dobro osušimo noge, predvsem med prsti,

med telesno dejavnostjo nosimo bombažne

nosimo čevlje iz zračnih, naravnih materialov (usnje), ki nas ne tiščijo,

poleti nosimo zračne sandale ali natikače,

nosimo bombažne nogavice

po umivanju na noge nanesemo negovalne posipe, ki dobro vsrkajo vlago,

nohtov ne smemo prirezovati prekratko in ne odstranjujemo obnohtne kožice, oblikujemo si jih ravno,

uporabljamo lastne škarjice ali ščipalke za nohte, ne izposojajmo si tujih,

po umivanju nanesemo hranilno kremo, ki omogoča ohranjanje vlažne nohtne plošče.

Zdravljenje in zdravila proti glivičnim okužbam nog:

Za zdravljenje glivičnih okužb nog se uporabljajo zdravila za sistemsko ali lokalno uporabo, lahko pa njuno uporabo kombiniramo.

Sistemska zdravila v obliki tablet ali kapsul se uporabljajo večinoma za zdravljenje nohtov, ki so okuženi z glivicami. Ta zdravila predpiše zdravnik na recept, torej je predhodno nujno potreben posvet z zdravnikom.

Zdravila za lokalno uporabo pa so na voljo tudi brez recepta in so na tržišču v obliki krem, gelov, posipov, pršil ali laka za nohte. Z njimi pozdravimo večino glivičnih okužb, ki nastanejo med prsti. Vaš farmacevt v lekarni vam bo svetoval primeren pripravek in pravilno uporabo.

Pri zdravljenju moramo biti potrpežljivi in vztrajni. Zdravljenje je uspešnejše in enostavnejše, če z njim začnemo čimprej. Upoštevajte navodila zdravnika in farmacevta, da boste dosegli popolno izboljšanje in da se bolezen ne bo ponovila.

Domača zdravila:

Za zdravljenje glivičnih okužb nog obstaja kar nekaj domačih oziroma naravnih zdravil:

eterično olje čajevca je učinkovito razkužilo, ki bo vaš zaveznik v boju proti glivicam. Zmešajte ga z enako količino mandljevega, olivnega ali kokosovega olja in mešanico dvakrat dnevno vtirajte na prizadet predel. Mažete se lahko tudi z oljem čajevca v obliki gela.

Limonin ali grenivkin sok,

Čebulni ali česnov sok,

Kopel iz kisa,

Noge namažite z jogurtom, saj vsebuje žive bakterije in ima takojšen učinek pri glivični okužbi,

Ognjičevo mazilo,

Propolis nakapajte na noht in povijte, ustvarilo bo smolnato oblogo, ki bo preprečila bakterijsko okužbo.