Potovalna bolezen: Kako jo prepoznati, preprečiti in zdraviti
Potovanja so čudovita priložnost za raziskovanje novih kultur, sprostitev in odmik od vsakdanjih obveznosti. A medtem ko pripravljamo kovčke in načrtujemo znamenitosti, pogosto pozabimo na eno izmed najpogostejših zdravstvenih težav, ki lahko hitro pokvari naše počitnice – potovalno bolezen. Ta pojem vključuje različne prebavne težave, predvsem potovalno drisko, ki jo povzročajo okužbe s patogenimi mikroorganizmi, s katerimi se pogosto srečamo v krajih z nižjimi higienskimi standardi.
Kaj je potovalna bolezen oziroma potovalna driska?
Potovalna bolezen se v večini primerov nanaša na akutne prebavne težave, ki se razvijejo v prvih dneh potovanja. Najpogostejši vzrok je okužba prebavil zaradi uživanja kontaminirane hrane ali vode. Gre za globalni pojav, ki prizadene več kot 30–70 % popotnikov, še posebej ob obisku raznih tropskih destinacij.
V medicinskem smislu govorimo o driski, kadar ima oseba tri ali več mehkih ali tekočih odvajanj v 24 urah, pogosto v kombinaciji s krči, slabostjo in včasih tudi vročino. Čeprav večinoma mine v nekaj dneh, lahko v določenih primerih povzroči tudi dehidracijo, utrujenost in potrebo po zdravniški pomoči.
Kakšni so simptomi potovalne bolezni?
Pogoste tekoče odvajanje (več kot 3x na dan)
Trebušni krči, napihnjenost in neprijeten občutek v želodcu
Slabost, pogosto z bruhanjem
Občasna povišana telesna temperatura
Izguba apetita, splošna utrujenost
Simptomi se običajno pojavijo nenadoma, pogosto že v prvih 2–3 dneh. Njihova intenzivnost je lahko blaga, zmerna ali huda – odvisno od imunskega odziva posameznika in količine zaužitega patogena.
Katere bakterije povzročajo potovalno bolezen?
Potovalna driska je najpogosteje bakterijskega izvora, med najpogostejše povzročitelje pa sodijo:
Escherichia coli (E. coli)
Salmonella – pogostejša v kontaminiranem mesu, jajcih ali mlečnih izdelkih
Shigella – hitro prenosljiva z rokami in vodo
Campylobacter jejuni – pogosto v surovem ali slabo pečenem mesu
Manj pogosto potovalno bolezen povzročajo virusi (npr. rotavirus, norovirus) ali paraziti (npr. Giardia lamblia). Pomembno je vedeti, da inkubacijska doba in vrsta povzročitelja vplivata na trajanje in potek bolezni.
Kako potovalno bolezen zdravimo?
Zdravljenje je večinoma simptomatsko. V prvih dneh je ključno nadomeščanje izgubljene tekočine in elektrolitov. Za to so priporočljive posebne rehidracijske raztopine ali praški, ki jih raztopimo v čisti vodi.
Rehidracijski prašek za odrasle in otroke
Probiotiki za potovanja – koristni za hitrejše okrevanje in podporo črevesni flori
Aktivno oglje
Pri dolgotrajnejših ali hujših primerih, zlasti če se pojavi kri v blatu ali visoka vročina, je nujen posvet z zdravnikom. V nekaterih primerih bo predpisan antibiotik, predvsem če je znan ali sumljiv bakterijski vzrok.
Kako potovalno bolezen preprečimo?
1. Previdnost pri prehrani in pijači
Vedno pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo
Izogibajte se ledu, sveži solati, nepasteriziranemu mleku in ulični hrani
Sadje jejte le, če ga lahko sami olupite
Hrana naj bo sveže pripravljena in vroča ob serviranju
2. Osebna higiena
Temeljito umivanje rok z milom, predvsem pred jedjo in po obisku toalet
Uporaba razkužila za roke na bazi alkohola
3. Preventiva pred potovanjem
Pred odhodom se posvetujte s farmacevtom ali zdravnikom. Za nekatere države je priporočeno cepljenje (npr. proti tifusu, hepatitisu A). Uporaba probiotikov nekaj dni pred in med potovanjem lahko zmanjša možnost okužbe.
Razumevanje Melatonina Melatonin je naravni hormon, ki igra ključno vlogo pri uravnavanju našega cikla spanja in budnosti. Pogosto ga imenujemo “hormon spanja”, ker se njegova raven zviša kot odziv na temo, kar nam pomaga, da se počutimo zaspane in pripravlja naše telo na počitek. Kot farmacevt pogosto dobivam vprašanja o melatoninu, zato želim deliti nekaj […]
Ne zdrav življenjski slog, telesna neaktivnost in slab način prehranjevanja lahko posameznika hitro pripeljejo do pojava odvečnih kilogramov. Hujšanje v obliki shujševalnih diet, preintenzivni telesni aktivnosti, uporabi odvajal in pogosti obiski savn so ekstremni načini s katerimi želijo ljudje hitro priti do željene telesne teže. Te načini pa nam lahko hitro povzročijo več škode kot […]
Chios mastika, imenovana tudi mastikina smola ali solze Chiosa, je naravni produkt, ki se pridobiva iz mastikinega drevesa (Pistacia lentiscus var. Chia), ki raste izključno na grškem otoku Chios. To drevo, ki uspeva na sončnem in sušnem podnebju Mediterana, je znano po svojih smolnatih solzah, ki jih ljudje pridelujejo že več kot 2500 let. Mastika […]