Potovalna lekarna: Kaj vse morate vzeti s seboj na dopust?
Vsako potovanje prinaša nova doživetja, a tudi nepričakovane situacije. Zato je dobro pripravljena potovalna lekarna ključ do brezskrbnega dopusta. V tem prispevku boste našli preverjen in celovit seznam nujnih zdravstvenih pripomočkov in zdravil, ki jih velja imeti vedno s seboj, ne glede na destinacijo. Praktični nasveti vam bodo pomagali, da boste samozavestno pripravljeni na manjše zdravstvene izzive.
Kaj je potovalna lekarna?
Potovalna lekarna je komplet osnovnih zdravil, pripomočkov prve pomoči in zaščitnih sredstev, ki jih vzamemo s seboj na potovanje. Prilagojena mora biti dolžini potovanja, destinaciji in zdravstvenemu stanju posameznika. Poleg univerzalnih izdelkov je pomembno vključiti tudi osebna zdravila, ki jih redno uporabljate.
Zakaj je pomembno, da imamo dobro spakirano potovalno lekarno?
Na dopustu ni vedno zagotovljen hiter dostop do lekarne ali zdravnika. S pravo opremo si lahko hitro in učinkovito pomagamo pri manjših težavah – od glavobola do sončnih opeklin. Dobro pripravljena potovalna lekarna pomeni večjo varnost, manj stresa in prihranek časa ter denarja.
Kaj moram vzeti s sabo v potovalni lekarni?
Potovalna lekarna je na dopustu izrednega pomena – nepredvidene zdravstvene težave lahko hitro pokvarijo še tako lepo načrtovan oddih. Prav zato je pomembno, da jo pred odhodom skrbno pripravimo in vključimo vse, kar bi lahko potrebovali:
Zdravila za bolečino in povišano telesno temperaturo
Paracetamol ali ibuprofen
Termometer
Zdravila za slabost in potovalno bolezen
Tablete proti slabosti med vožnjo (npr. Dramina)
Lizike proti slabosti
Ingver v kapsulah, bombonih ali čaju
Proti driski in zaprtju
Aktivno oglje
Probiotiki
Blago odvajalo
Glicerinske svečke
Antihistaminiki – proti alergijam in pikom
Tablete proti alerigijam (antihistaminiki – Dasselta, Claritine, Mommox rino, Cetixin)
Gel ali krema za lajšanje srbenja po pikih insektov
Zaščita pred piki insektov
Repelenti za komarje in insekte
Roll-on ali pršila po piku
Prva pomoč
Obliži različnih velikosti
Sterilna gaza in povoji
Antiseptik za rane
Manjše škarje, pinceta, varnostne zaponke
Zaščita pred soncem in nega po sončenju
Krema z zaščitnim faktorjem (SPF 30+)
Balzam za ustnice z zaščito
Losjon za po sončenju (npr. aloe vera)
Dokumenti
Osebna izkaznica ali potni list
Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja
Dokumentacija za zdravila na recept
Nasveti za učinkovito pripravo
Pred potovanjem preverite, ali potrebujete dodatna zdravila glede na državo, v katero potujete (npr. antimalariki). Če jemljete zdravila na recept, jih vzemite dovolj za celoten čas dopusta ter shranite v originalni embalaži skupaj z zdravniškim potrdilom. Pri dolgih poletih ali večdnevnih potovanjih priporočamo, da osnovne potrebščine hranite v ročni prtljagi, saj se lahko prtljaga izgubi ali zamuja.
Zaključek
Dobra priprava pomeni manj stresa. Potovalna lekarna je vaš zaveznik pri skrbi za zdravje na poti. Z zgornjim seznamom boste pripravljeni na večino manjših zdravstvenih nevšečnosti, kamorkoli vas že ponese pot. Pomembno je, da potovalno lekarno prilagodite sebi in svoji družini, jo redno preverjate ter dopolnjujete glede na potrebe in destinacijo.
Sončne opekline: Kaj pomaga, kako jih prepoznamo in preprečimo Sončne opekline so eden najpogostejših zapletov ob poletnem sončenju in izpostavljenosti UV žarkom. Čeprav se jih pogosto ne jemlje resno, lahko povzročijo pomembne poškodbe kože, dolgoročne posledice in povečajo tveganje za kožnega raka. V nadaljevanju bomo podrobno predstavili, kaj so sončne opekline, kako nastanejo, katere […]
Sončenje je priljubljena dejavnost, ki prinaša sprostitev in izboljša razpoloženje. Vendar ima lahko pretirano in nezaščiteno izpostavljanje sončnim žarkom dolgoročno resne posledice za zdravje naše kože. Ustrezna zaščita kože in uporaba sončne kreme je zato ključnega pomena za preprečevanje negativnih učinkov sončnih žarkov, kot so opekline, prezgodnje staranje kože in kožni rak. Kaj morate vedeti […]
Ko temperature padejo, se začne prava preizkušnja tudi za našo kožo. Suh zrak zaradi ogrevanja v notranjih prostorih in mrzel veter na prostem lahko hitro izsušita in razdražita kožo, kar vodi do neprijetnega zategovanja, rdečice ter občutljivosti. Nega kože je zelo pomembna in dobro je, da svojo rutino prilagodimo tem izzivom. V nadaljevanju boste izvedeli, […]