Obvestite zdravnika ali farmacevta, če jemljete, ste pred kratkim jemali ali pa boste morda začeli jemati katero koli drugo zdravilo.
Med zdravljenjem z zdravilom LEKADOL PLUS C ne uživajte alkoholnih pijač, saj sočasno uživanje alkoholnih pijač lahko poveča nevarnost za poškodbe jeter in za krvavitve v želodcu.
Hrana lahko zakasni delovanje zdravila.
Študij o vplivu zdravila na sposobnost vožnje in upravljanja strojev niso izvedli.
Možni neželeni učinki
Kot vsa zdravila ima lahko tudi to zdravilo neželene učinke, ki pa se ne pojavijo pri vseh bolnikih.
Če opazite kar koli od spodaj navedenega, takoj prenehajte jemati zdravilo in o tem nemudoma obvestite zdravnika ali takoj pokličite najbližjo bolnišnico:
- otekanje rok, nog, gležnjev, obraza, ustnic, ust ali žrela, kar lahko povzroči težave pri požiranju ali dihanju,
- astmatični napad,
- izpuščaji,
- omedlevica,
- znojenje,
- padec krvnega tlaka, ki se stopnjuje do šoka.
To so zelo redki, vendar zelo hudi neželeni učinki. Lahko so znak zelo resne alergijske reakcije na zdravilo. V takem primeru je potrebna nujna zdravniška pomoč.
Nemudoma obvestite zdravnika tudi v primeru:
- zlatenice (porumenitev kože in oči),
- slabosti in bruhanja,
- bolečin v trebuhu,
- pogostega odvajanja večjih količin urina ali nenadnega zmanjšanja količine urina,
- krvi v urinu ali temno obarvanega urina,
- nenavadne utrujenosti ali splošne šibkosti.
Drugi neželeni učinki, ki se lahko pojavijo so:
Pogosti (pojavijo se lahko pri največ 1 od 10 bolnikov):
- oksalurija (prekomerno izločanje določenih snovi (oksalatov) z urinom), ki lahko vodi do nastanka ledvičnih kamnov (pri visokih odmerkih askorbinske kisline).
Redki (pojavijo se lahko pri največ 1 od 1.000 bolnikov):
- preobčutljivostne kožne reakcije (izpuščaji, rdečina, koprivnica, srbečica), zlatenica (porumenitev kože in oči) in povečano delovanje jetrnih encimov, hemolitična anemija (z znaki, kot so bledica, glavobol, nenavadna utrujenost ali splošna šibkost in težko dihanje pri naporih, temno obarvan urin).
Zelo redki (pojavijo se lahko pri največ 1 od 10.000 bolnikov):
- okvare jeter in ledvic (predvsem pri dolgotrajnem jemanju prekomernih odmerkov paracetamola);
- iz literature je znanih nekaj posameznih primerov krvnih sprememb zaradi jemanja paracetamola (zmanjšano število krvnih celic, kar se kaže kot zvišana telesna temperatura z mrzlico ali brez nje, boleče žrelo, razjede v ustih, nenavadna utrujenost ali splošna šibkost, nenavadne krvavitve ali modrice, črno blato, kri vurinu, rdeči pikčasti madeži na koži);
- pri bolnikih s preobčutljivostjo na acetilsalicilno kislino ali nesteroidna protivnetna zdravila se lahko pojavi krč sapnic (bronhospazem);
- zelo redko so poročali o primerih resnih kožnih reakcij.
Neznana pogostnost (pogostnosti iz razpoložljivih podatkov ni mogoče oceniti):
- zgaga, trebušni krči, slabost, bruhanje, pordelost kože, glavobol, nespečnost
Veliki odmerki askorbinske kisline lahko povzročijo blago povečanje odvajanja urina, drisko, ponovni pojav skorbuta (pomanjkanje askorbinske kisline (vitamina C) v telesu). Prav tako lahko veliki odmerki askorbinske kisline porušijo ravnotežje vode in soli v telesu ter zmanjšajo količino vitamina B12, ki bi ga sicer prejeli s hrano.
Poročanje o neželenih učinkih
Če opazite katerega koli izmed neželenih učinkov, se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom. Posvetujte se tudi, če opazite neželene učinke, ki niso navedeni v tem navodilu. O neželenih učinkih lahko poročate tudi neposredno na: Javna agencija Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke, Sektor za farmakovigilanco, Nacionalni center za farmakovigilanco. S tem, ko poročate o neželenih učinkih, lahko prispevate k zagotovitvi več informacij o varnosti tega zdravila.
Shranjevanje zdravila LEKADOL PLUS C
- Zdravilo shranjujte nedosegljivo otrokom!
- Shranjujte pri temperaturi do 25 °C.
Tega zdravila ne smete uporabljati po datumu izteka roka uporabnosti, ki je naveden na ovojnini poleg oznake »EXP:«. Rok uporabnosti zdravila se izteče na zadnji dan navedenega meseca.
Zdravila ne smete odvreči v odpadne vode ali med gospodinjske odpadke. O načinu odstranjevanja zdravila, ki ga ne uporabljate več, se posvetujte s farmacevtom. Taki ukrepi pomagajo varovati okolje.